Jak myć auto z powłoką ceramiczną?

Mycie auta z powłoką ceramiczną: Kompleksowy przewodnik

Powłoka ceramiczna to preparat, który podobnie jak wosk służy do zabezpieczenia samochodu. Podczas gdy wosk nie zabezpiecza w żadnym stopniu powierzchni lakieru przed uszkodzeniami mechanicznymi, powłoki ceramiczne często są na tyle twarde, iż skutecznie chronią lakier przed drobnymi zarysowaniami. Jednak, aby powłoka ceramiczna zachowała swoje właściwości, powinna być odpowiednio pielęgnowana. Jak w takim razie myć auto z powłoką ceramiczną?

Mycie auta z powłoką ceramiczną – krok po kroku

Na samym początku warto zaznaczyć, że myjnia automatyczna nie jest przyjacielem naszego samochodu – dotyczy to zarówno samochodów z powłoką ceramiczną, jak i pojazdów bez dodatkowych powłok ochronnych na lakierze. Dlatego w trosce o czystość, a zarazem estetykę pojazdu auto najlepiej myć w myjni bezdotykowej. Jak się do tego zabrać?

1. Aplikacja aktywnej piany

Mycie samochodu rozpoczynamy od aplikacji aktywnej piany. Jej zadaniem jest rozpuszczenie największego brudu. Dzięki aktywnej pianie zanieczyszczenia miękną, rozpuszczają się, odczepiają od podłoża – to pozwala na ich usunięcie bez szorowania nadwozia, a co za tym idzie bez ryzyka zarysowań i zmatowień.

2. Mycie kół i uszczelek

Kolejnym krokiem jest mycie auta metodą na dwa wiadra. Zanim jednak przystąpimy do mycia głównej części samochodu, warto umyć koła i uszczelki. To miejsca, w których zazwyczaj gromadzi się najwięcej brudu. Ich umycie ograniczy problem rozprzestrzeniania się brudu i zmniejszy ryzyko porysowania lakieru podczas mycia właściwego.

3. Mycie auta metodą na dwa wiadra

Mycie samochodu „na dwa wiadra” to prosty, a zarazem bezpieczny sposób na umycie samochodu. Jak sama nazwa wskazuje, do umycia auta potrzebne nam będą dwa wiadra:

  • W jednym powinna się znaleźć woda z szamponem.
  • W drugim powinna się znaleźć czysta woda do płukania.
  • W obu wiadrach poleca się stosować osłony piasku, dzięki którym usuwamy luźne cząsteczki zarówno z pojazdu, jak i rękawicy.

Metoda mycia „na dwa wiadra” wymaga zastosowania odpowiednich narzędzi. Kluczowa jest rękawica, której powinien towarzyszyć dobry szampon.

Jak myć karoserię?

Niezależnie od tego, czy samochód został zabezpieczony powłoką ceramiczną, czy też nie, dobrą praktyką jest rozpoczęcie mycia od góry samochodu. Powinno się to robić w warunkach, w których nałożony na karoserię szampon nie będzie wysychał. Zbyt szybkie wysychanie piany może znacząco utrudnić mycie samochodu i przyczynić się do powstania na karoserii nieestetycznych uszkodzeń mechanicznych. Przemieszczając się w dół samochodu – tam, gdzie jest on najbardziej zanieczyszczony – warto zastosować odpowiednie środki czyszczące, które pozwolą na rozpuszczenie smoły bez niepotrzebnego szorowania.

Podsumowanie

Mycie samochodu z powłoką ceramiczną wymaga odpowiedniej techniki i narzędzi. Kluczowe jest unikanie myjni automatycznych, stosowanie aktywnej piany, a także mycie metodą na dwa wiadra. Odpowiednie przygotowanie i przestrzeganie tych kroków pozwoli na utrzymanie powłoki ceramicznej w doskonałym stanie, zapewniając ochronę i estetykę Twojego pojazdu.

PS: Zachęcamy również do zapoznania się z naszą ofertą detailing!

error: Treść jest chroniona !!